Skip to content

Trabzon

راهنمای سفر زمینی به ترابزون

راهنمای سفر زمینی به ترابزون

 

ترابزون شهری تاریخی با طبیعت بکر و چشم نواز که در شمال شرقی ترکیه واقع شده همه ساله گردشگران زیادی را به خود جذب میکند. این شهر که در مجاورت دریای سیاه و مرز گرجستان قرار دارد از قدیمی ترین بنادر جهان بوده و همواره به دلیل شرایط آب و هوایی و طبیعت آن مورد توجه بوده است. همچنین بواسطه نزدیکی جغرافیایی به ایران، در سالهای اخیر از سوی توریستهای ایرانی نیز مورد اقبال قرار گرفته هر چند که هم اکنون توریستهای غالب ترابزون را اعراب ثروتمند خلیج فارس تشکیل میدهند. با توجه به اینکه هیچ پرواز مستقیمی از ایران به این شهر وجود ندارد در این مطلب قصد داریم مسیرهای زمینی سفر به ترابزون را مورد بررسی و مقایسه قرار دهیم

1- اتوبوس مسافربری مستقیم از تهران و تبریز: شما میتوانید از ترمینال غرب تهران بلیط سفر به ترابزون را تهیه کنید. مدت زمان سفر حدود 24 ساعت بوده و اتوبوس از مسیر ارزوروم به ترابزون خواهد رسید. البته در مقاطعی از سال مسیر ترابزون از تبریز نیز برقرار است ولی به دلیل اینکه تاریخ مشخصی برای آن وجود ندارد و فقط در تاریخهای پیک این مسیر برقرار شده و صندلیهای آن عموما توسط آژانسهای مسافرتی از قبل خریداری می شود مسیری نیست که بشود روی آن حساب کرد.

2- استفاده از اتوبوسهای داخلی ترکیه: این روش که معمولترین و شاید محبوبترین روش بین مسافران ایرانی است به دو بخش تقسیم می شود. در بخش اول شما باید خودتان را به مرز بازرگان در استان آذربایجانغربی برسانید و پس از گذر از مرز با ونهایی ( به قول ترکها دولموش ) که پس از مرز منتظر شما هستند با پرداخت هزینه ای در حدود 15 تا 20 لیر خود را به شهر دوغو با یزید برسانید. در بخش دوم شما باید از شرکتهای داخلی بلیط رفت به ترابزون را تهیه و توسط اتوبوسهای داخلی ترکیه عازم شهر ترابزون شوید. طی این مسیر معمولا  10 ساعت از شما زمان خواهد گرفت. به دلیل کوچک بودن شهر دوغوبایزید، پیدا کردن دفاتر مسافرتی کار زیاد سختی نیست. همچنین احتمال اینکه متصدی دفتر به دلیل شرایط زمانی بهتر پیشنهاد سفر به شهر آغری که در فاصله 110 کیلومتری شهر دوغوبایزید قرار دارد را به شما بدهد وجود دارد که در اینصورت بهتر است پیشنهاد متصدی را قبول کنید چون سفر به آغری کار زیاد سختی نیست و همچنین میتواند زمان انتظار شما که برای حرکت اتوبوس صرف خواهد شد را کاهش دهد.

3- سفر با خودروی شخصی: این روش سفر که در گذشته بسیار مورد توجه ایرانیان بود، اکنون با افت ارزش ریال و همزمان افزایش قیمت بنزین در ترکیه بسیار کمرنگ شده. ولی باز هم هستند کسانی که دوست دارند هر جایی که می روند با ماشین شخصی خود بروند و زیاد اهمیتی به باصرفه بودن یا نبودن آن نمیدهند. سفر با خودروی شخصی به خارج از کشور الزامات خاصی از جمله کاپوتاژ، اخذ گواهینامه بین المللی و بیمه بین المللی را دارد که در این مطلب به آن اشاره نمیکنیم و فقط مسیرهای ممکن را مورد بررسی قرار خواهیم داد. همچنین باید از سلامت خودروی خود اطمینان کامل داشته و قطعاتی که احتمال خرابی آن می رود را با خود همراه ببرید.

مسیر اول: دوغوبایزید – آغری – ارزوزوم – بایبورت – گوموش خانه – ترابزون (حدود 550 کیلومتر)

این مسیر نزدیکترین مسیر به ترابزون بوده و میتوان از شهر ارزوروم نیز دیدن کرد

مسیر دوم: دوغوبایزید – ایغدیر – کارس – آرداهان – آرتوین – ریزه – ترابزون (حدود 700 کیلومتر)

در این مسیر باید مسافت بیشتری را برای رسیدن به مقصد رانندگی کنید و همچنین جاده های پیش روی شما کوهستانی و پر پیچ و خم خواهند بود. ولی برای کسانی که از رانندگی و طبیعت مسیر لذت میبرند این مسیر را توصیه میکنیم چرا که زیباییهای این مسیر به مراتب بیشتر بوده و شهرهای میانه مسیر مانند آرتوین و ریزه با وجود کوچکی ارزش حداقل یک شب ماندن را دارند. این مسیر همچنین برای کسانی که قصد سفر به باتومی را دارند نیز پیشنها می شود

جهت رزرو هتل اینجا کلیک کنید

هنوز هیچ نظری ثبت نشده است، اولین نظر را شما ثبت کنید!


نظر خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.