Skip to content

راهنمای سفر زمینی به ترابزون

ما در این مقاله به راهنمای سفر زمینی به ترابزون میپردازیم و انواع روش ها و نحوه رسیدن به شهر ترابزون را بررسی کرده ایم، برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

ترابزون شهری تاریخی با طبیعت بکر و چشم نواز که در شمال شرقی ترکیه واقع شده هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب میکند. این شهر که در مجاورت دریای سیاه و مرز گرجستان قرار دارد، از قدیمی ترین بنادر جهان بوده و همواره به دلیل شرایط آب و هوایی و طبیعت آن مورد توجه بوده است. همچنین بواسطه نزدیکی جغرافیایی به ایران، در سالهای اخیر شاهد شمار انبوهی از توریستان ایرانی بوده، هر چند که هم اکنون توریستهای غالب ترابزون را اعراب ثروتمند خلیج فارس تشکیل میدهند. با توجه به اینکه هیچ پرواز مستقیمی از ایران به این شهر وجود ندارد در این مطلب قصد داریم مسیرهای زمینی سفر به ترابزون را مورد بررسی و مقایسه قرار دهیم:

1. اتوبوس مسافربری مستقیم از تهران و تبریز

شما میتوانید از ترمینال غرب تهران بلیط سفر به ترابزون را تهیه کنید. مدت زمان سفر حدود 24 ساعت بوده و اتوبوس از مسیر ارزوروم به ترابزون خواهد رسید. البته در مقاطعی از سال نیز مسیر دسترسی به ترابزون از تبریز نیز برقرار است، ولی به دلیل اینکه تاریخ مشخصی برای آن وجود ندارد و فقط در تاریخهای پیک این مسیر برقرار شده، و اغلب صندلیهای آن توسط آژانسهای مسافرتی از قبل خریداری می شود پس مسیر حتمی‌ای وجود ندارد.

2.استفاده از اتوبوس های داخلی ترکیه

این روش که معمولترین و شاید محبوبترین روش بین مسافران ایرانی است به دو بخش تقسیم می شود. در بخش اول شما باید خودتان را به مرز بازرگان در استان آذربایجانغربی برسانید و پس از گذر از مرز با ون‌ هایی ( به قول ترکها دولموش ) که بعد از مرز منتظر شما هستند با پرداخت هزینه ای در حدود 15 تا 20 لیر خود را به شهر دوغو بایزید برسانید. در بخش دوم شما باید از شرکتهای داخلی بلیط رفت به ترابزون را تهیه و توسط اتوبوسهای داخلی ترکیه عازم شهر ترابزون شوید. این مسیر معمولا 10 ساعت از زمان شما را خواهد گرفت.

به دلیل کوچک بودن شهر دوغوبایزید، پیدا کردن دفاتر مسافرتی کار زیاد سختی نیست. همچنین احتمال اینکه متصدی دفتر به دلیل شرایط زمانی، سفر به شهر آغری که در فاصله 110 کیلومتری شهر دوغوبایزید قرار دارد را به شما پیشنهاد بدهد وجود دارد، که در اینصورت بهتر است؛ پیشنهاد متصدی را قبول کنید، چون سفر به آغری کار زیاد سختی نیست و همچنین میتواند زمان انتظار شما که برای حرکت اتوبوس صرف خواهد شد را کاهش دهد.

3.سفر با خودروی شخصی

این روش سفر که در گذشته بسیار مورد توجه ایرانیان بود، اکنون با افت ارزش ریال و همزمان افزایش قیمت بنزین در ترکیه بسیار کمرنگ شده، ولی باز هم کسانی هستند که با خودروی شخصی خود سفر کنند. سفر با خودروی شخصی به خارج از کشور الزامات خاصی از جمله کاپوتاژ، اخذ گواهینامه بین المللی و بیمه بین المللی را دارد که در این مطلب به آن اشاره نمیکنیم، و فقط مسیرهای ممکن را مورد بررسی قرار خواهیم داد. همچنین باید از سلامت خودروی خود اطمینان کامل داشته و قطعاتی که احتمال خرابی آن می رود را با خود همراه ببرید.

  • مسیر اول

دوغوبایزید – آغری – ارزوزوم – بایبورت – گوموش خانه – ترابزون (حدود 550 کیلومتر)

مسیر پیشنهادی اول نزدیکترین مسیر به ترابزون بوده و میتوان از شهر ارزوروم نیز دیدن کرد.

  • مسیر دوم

دوغوبایزید – ایغدیر – کارس – آرداهان – آرتوین – ریزه – ترابزون (حدود 700 کیلومتر)

در این مسیر باید مسافت بیشتری را برای رسیدن به مقصد رانندگی کنید، و همچنین جاده های پیش روی شما کوهستانی و پر پیچ و خم خواهند بود. برای کسانی که از رانندگی و طبیعت مسیر لذت میبرند این مسیر را توصیه میکنیم، زیرا زیباییهای این مسیر به مراتب بیشتر بوده و شهرهای میانه مسیر مانند آرتوین و ریزه با وجود کوچکی ارزش حداقل یک شب ماندن را دارند. این مسیر همچنین برای کسانی که قصد سفر به باتومی را دارند پیشنهاد می شود

برای رزرو هتل در ترابزرون به وبسایت ساربان مراجعه کنید.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است، اوین نفری باشید که دیدگاه خودرا ثبت میکند!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *