Skip to content

آب و هوای وان ترکیه

شهر وان ترکیه که مرکز استان نیز میباشد، در شرقی ترین قسمت کشور ترکیه واقع شده است. شهری بسیار زیبا با دریاچه ای دلنشین در منطقه ای کوهستانی واقع شده است.

کشور ترکیه پس از فروپاشی امپراتوری عثمانی و به رهبری مصطفی کمال آتاتورک در بخش عمدتا ترک‌زبان امپراتوری عثمانی تشکیل شد. پس از تشکیل کشور ترکیه، آتاتورک به ریاست جمهوری برگزیده شد و با اصلاحاتی که انجام داد، ترکیه‌ی نوین را شکل داد.

(ترکی استانبولی: Van ;کردی: Wan; ارمنی: Վան; ) یکی از شهر های بزرگ و تاریخی بخش شرقی کشور ترکیه وان میباشد که جمعیتی نزدیک به 500000 نفر دارد. مردم شهر وان به زبان کردی تکلم می‌کنند.

در کنار این شهر دریاچه ای به نام وان واقع شده است. شکل گرفتن دریاچهٔ نمکیِ وان ناشی از فعالیت‌های آتشفشانی در سالیان دراز بوده‌است. آب آن از جویبارهایی که از کوهها سرازیر است، تأمین می‌شود. این دریاچه ۱۲۰ کیلومتر درازا، ۸۰ کیلومتر پهنا دارد، و ژرفای میانگینِ آن ۱۷۱ متر است (ژرف‌ترین بخش آن ۴۵۱ متر است). مساحت وان به ۳٬۷۵۵ کیلومتر مربع می‌رسد. کلیسای صلیب مقدس که در جزیره آکدامار واقع شده‌است یکی از جاذبه‌های گردشگری این دریاچه است. دریاچه وان سواحل شنی دارد که شبکهٔ راه‌ها در انتها به آن می‌رسند. آب دریاچه شفاف و نمک‌دار و برای شنا مناسب است.

به علت اینکه شهر وان در منطقه کوهستانی واقع شده است و همچنین قرار گیری در ارتفاع، آب هوای سردسیر دارد. در تابستان خنک و مرطوب و در زمستان آب و هوای سرد و مرطوب دارد. آب و هوای این شهر بسیار نزدیک به آب و هوای شهر ارومیه کشور ایران می باشد که به دلیل تشابه در وجود داشتن دریاچه و منطقه کوهستانی می باشد. جهت استعلام آب و هوای این شهر کافیست از آب و هوای شهر ارومیه اطلاع داشته باشید.

در صورت تمایل جهت رزرو هتل در وان به وبسایت ما مراجعه کنید.

نظر 1


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *